(auf Deutsch )

Ideiglenes útlevelek

 

  1. Ideiglenes útlevél újszülötteknek és kiskorúaknak
  2. Egyszeri hazautazásra jogosító ideiglenes magánútlevél kiállítása
  3. Továbbutazásra jogosító ideiglenes magánútlevél kiállítása

 

1. Ideiglenes útlevél újszülötteknek és kiskorúaknak

Jellemzően újszülött gyermekek részére kérhetik a szülők, hogy ezzel az okmánnyal Magyarországra tudjanak utazni. Az okmány Magyarországra érkezést követően azonnal elveszíti az érvényességét, és kötelező leadni egy kormányhivatalban, vagy okmányirodában. Ezt követően a szülőknek Magyarországon kell kérelmezniük a gyermek anyakönyvezését, amely hónapokba telhet, és csak ezt követően tudnak neki végleges útlevelet, vagy személyazonosító igazolványt igényelni, amellyel ismét külföldre utazhatnak.

Ezen okmányt Magyarországra való egyszeri hazatérés, vagy rendkívül rövidtávú  németországi ügyintézés céljából állíthatja ki a külképviselet. Az okmánnyal kizárólag Magyarországra lehet utazni.

Amennyiben a gyermek ideiglenes útlevéllel utazik haza Magyarországra, visszautazására már csak állandó magánútlevél vagy személyazonosító igazolvány magyarországi kiállítása után van lehetőség. Ilyen esetben, fel kell készülni arra, hogy külföldi lakóhelyükre a gyermekkel csak a gyermek magyarországi anyakönyvezése és magánútlevelének magyarországi kiállítása után kerülhet sor, mely 3-4 hónapot is igénybe vehet. Magyarországon csak a magyar születési anyakönyvi kivonat birtokában, valamint a gyermek személyi adat és lakcímnyilvántartásba vétele után állítják ki a gyermek útlevelét vagy személyazonosító igazolványát.

Ha a kiskorú születésének hazai (magyarországi) anyakönyvezésére még nem került sor (tehát csak német anyakönyve van a gyemeknek), a törvényes képviselők írásban nyilatkoznak, hogy a hazai (magyarországi) anyakönyvezést és a szükséges útiokmányok beszerzését Magyarországon, a visszautazás előtt teljesítik, mivel ideiglenes magánúltevéllel Magyarországról NEM lehet kiutazni.

A fentiek alapján mindenképpen javasoljuk – hogy lehetőség szerint – szíveskedjenek megvárni gyermekük állandó (3 éves érvényességű) útlevelének kézhezvételét, amely útlevéllel vissza is tudnak térni külföldi lakóhelyükre, ideiglenes útlevelet csak kifejezetten rendkívüli esetben kérjenek gyermekük részére.

Az ideiglenes útlevél igénylséhez szükség van:

  • a gyermek német születési anyakönyvi kivonatára
  • a két szülő személyes jelenlétére
  • szülők érvényes személyazonosító okmányára
  • azon papír vagy igazolvány bemutatására, amely hitelt érdemlően bizonyítja, hogy valamelyik szülő rendelkezik magyar állampolgársággal

 

2. Egyszeri hazautazásra jogosító ideiglenes magánútlevél kiállítása

Azon állampolgárok kérhetik, akik szerepelnek már a közhiteles magyar nyilvántartásban, magyarországi anyakönyvezésük már megtörtént.

Ha Németországban a magyar állampolgár útlevelét vagy személyi igazolványát eltulajdonították, az elveszett, megrongálódott, vagy az okmány más okból utazásra nem használható, akkor ezt a tényt a németországi lakóhely szerint illetékes rendőrségen be kell jelenteni. Amennyiben nem rendelkezik németországi lakóhellyel, az eltulajdonítást szíveskedjék az eltulajdonítás helye szerinti rendőrségen bejelenteni.

Az úti okmány elvesztését, ellopását, megsemmisülését, valamint az elveszettnek vélt úti okmányt a magyar állampolgár köteles haladéktalanul, de legkésőbb a tudomásra jutástól számított három munkanapon belül a főkonzulátuson, vagy nagykövetségen is bejelenteni. A bejelentés kizárólag személyesen, jegyzőkönyv felvételével törthet. Az ügyfél köteles bemutatni a német hatóság által kiállított igazolást (pl. rendőrségi jegyzőkönyv) az úti okmány elvesztésének bejelentéséről.

Az ideiglenes útlevél kiállításához személyes megjelenés szükséges. A hazatérést szolgáló útlevél – igazolt magyar állampolgárság esetén – a 30 euró illeték befizetése után a kérelem benyújtásának napján kiállításra kerül.

Felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy a hazatérésre szóló ideiglenes útlevél kizárólag Magyarországra való utazásra jogosít, Magyarországról való kiutazásra viszont nem. Az ideiglenes magánútlevelet az állampolgár hazautazását követően öt munkanapon belül köteles valamely kormányhivatalban, vagy okmányirodai ügyfélszolgálaton leadni.

Kiskorú vagy gondnokság alatt álló személy hazatérésre szolgáló ideiglenes magánútlevél iránti kérelmét a két szülő (törvényes képviselő) közösen nyújtja be.

Amennyiben a kérelem benyújtásakor a kérelmező nem rendelkezik érvényes vagy legfeljebb 1 éve lejárt útlevéllel, személyi igazolvánnyal, illetve érvényes állampolgársági bizonyítvánnyal vagy honosítási okirattal és a személyi adat- és lakcímnyilvántartó rendszerben sem szerepel mint magyar állampolgár, úgy hivatalból állampolgársági vizsgálatot kell lefolytatni az útlevél kiállításának érdekében. Ilyen esetben az útlevél eljárás ideje kb. 5-6 hónap. 

 

3. Továbbutazásra jogosító ideiglenes magánútlevél kiállítása

Továbbutazásra jogosító ideiglenes magánútlevél kiállítására csak rendkívül indokolt esetben kerülhet sor.

A tartósan Németországban élő magyar állampolgároknak állandó biometrikus magánútlevelet kell igényelniük. Továbbutazásra jogosító ideiglenes magánútlevelet rendkívüli kivételes helyzetektől eltekintve nem állítunk ki. Rendkívül kivételes helyzetnek tekinthető a munkával kapcsolatos utazás szükségessége, illetve a már befizetett külföldi utazás. Ezekben az esetekben a munkáltatói igazolást, illetve az utazás befizetésének bizonylatát kérjük bemutatni a kérelem benyújtásakor.

Felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy az ideiglenes útlevéllel – legyen az hazatérésre vagy továbbutazásra kiállított - Magyarországról ismét külföldre utazni nem lehet. Az ideiglenes útlevél Magyarországról való kiutazásra nem jogosít, ezért a továbbutazásra szóló ideiglenes útlevél esetében a tervezett utazás nem érintheti Magyarországot. Az ideiglenes útlevelekkel Magyarországra történt beutazás után a magyar állampolgároknak útlevelet vagy személyi igazolványt kell kérelmezniük, hogy ismét külföldre tudjanak utazni.

A kérelem benyújtásakor a konzuli tisztviselő ellenőrzi a kérelmező személyazonosságát és állampolgárságát, valamint a továbbutazás céljára szolgáló ideiglenes magánútlevélre való jogosultságát.

Az ideiglenes útlevél kiállításához személyes megjelenés szükséges.

Az útleveleket Magyarországon sürgősségi eljárásban is lehet kérelmezni, ezért – ha nagyon kevés idő áll már rendelkezésre az utazás előtt – javasoljuk, hogy Magyarországon nyújtsák be az útlevélkérelmüket, sürgősségi eljárásban. Sürgősséggel akár 24 órán belül is kiállításra kerül az új biometrikus útlevél. A sürgősségi eljárással kiállított útlevelekről Budapesten a Központi Okmányirodában kap felvilágosítást. A Központi Okmányiroda elérhetőségei: https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/bfkh-kozponti-okmanyiroda